Да се пенсионираш в Швейцария
Съдържание
- Законодателна рамка
- Основни принципи
- Област на приложение
- Изключения за задължителното социално осигуряване
- Минимален период за осигуряване
- Условия за получаване на пълна пенсия
- Пенсионна възраст
- Пенсионна възраст за ранно пенсиониране
- Отлагане на пенсионирането
- Определящи фактори за размера на пенсията
- Формула за изчисляване на пенсията
- Основа за изчисляване на пенсията
- Периоди без вноски, които се взимат под внимание
- Доплащания за лицата на издръжка
- Специални доплащания
- Минимална пенсия
- Максимална пенсия
- Размер на пенсията при ранно пенсиониране
- Размер на пенсията при отлагане на пенсионирането
- Актуализация на пенсиите
- Частични пенсии
- Редуциране на пенсията ако пенсионера продължава да работи
- Данъци върху пенсиите
- Лимит на дохода за получаване на данъчни облекчения
- Вноски за социално осигуряване от пенсията
Законодателна рамка
1-ви стълб (основна схема) – федерален закон за пенсиите за възраст и наследствени пенсии от 20 декември 1946 г. (Bundesgesetz über die Alters- und Hinterlassenenversicherung, AHVG/Loi fédérale sur l’assurance-vieillesse et survivants, LAVS); федерален закон за общите разпоредби в областта на социалното осигуряване от 6 октомври 2000 г. (Bundesgesetz über den Allgemeinen Teil des Sozialversicherungsrechts, ATSG/Loi fédérale sur la partie générale du droit des assurances sociales, LPGA).
2-ри стълб – федерален закон за професионалните планове за пенсии за старост, инвалидност и наследствени пенсии от 25 юни 1982 г. (Bundesgesetz über die berufliche Alters-, Hinterlassenen- und Invalidenvorsorge, BVG/Loi fédérale sur la prévoyance professionnelle vieillesse, survivants et invalidité, LPP)
Основни принципи
1-ви стълб (основна схема) – универсално осигуряване, което трябва да покрие основните нужди на пенсионерите, финансира се от вноски и от данъци.
2-ри стълб – законодателството е най-общо, пенсионните институции могат да осигуряват допълнително покритие и привилегии чрез своите вътрешни правилници. Осигуряването във втория стълб е задължително за работещите с доходи над определено ниво, като тази схема се финансира от вноски. Комбинирана с първия стълб, трябва да запази жизнения стандарт на пенсионерите, какъвто е бил преди пенсионирането им.
Област на приложение
1-ви стълб (основна схема) – всички живеещи или работещи в Швейцария.
2-ри стълб – работещи на възраст над 24 години, и получаващи от същия работодател годишна заплата над 20 880 франка (16 751 евро).
За самоосигуряващите се и необхванатите от задължителните схеми се предлагат възможности за доброволно осигуряване.
Изключения за задължителното социално осигуряване
1-ви стълб – ако лицето се осигурява в друга държава, или ако изпълнява условията за задължително осигуряване за кратък период от време.
2-ри стълб – работниците, чиито работодатели не са длъжни да правят вноски за първия стълб; работниците наети на работа до 3 месеца; лица с 70% или повече степен на увреждане; някои членове на семейството на фермер, които работят в неговата компания; ако лицето се осигурява в друга държава.
Минимален период в осигуряване
1-ви стълб – 1 година
2-ри стълб – няма минимален период
Условия за получаване на пълна пенсия
1-ви стълб – пенсията е пълна, когато лицето има същия период осигурителен стаж колкото имат останалите от неговата възрастова група.
2-ри стълб – правилите вноски от 25 до 64 годишна възраст за мъжете и до 64 години за жените.
Пенсионна възраст – 65 години за мъжете и 64 за жените.
Пенсионна възраст за ранно пенсиониране
1-ви стълб – 1 или 2 години по-рано.
2-ри стълб – не е възможно
Отлагане на пенсионирането
1-ви стълб – от 1 до 5 години
2-ри стълб – не е възможно
Определящи фактори за размера на пенсията
1-ви стълб – размера на пенсията зависи от броя години с осигурителни вноски и средния годишен доход
2-ри стълб – размера на пенсията се изчислява като процент от натрупаните активи на лицето (Altersguthaben/avoir de vieillesse). Активите на лицето = направените вноски + лихва.
Формула за изчисляване на пенсията
1-ви стълб – пенсията се състои от част от минималната пенсия за възраст (фиксирана сума), и част от средния годишен доход на лицето (променлива сума). Ако средния годишен доход на лицето е по-малък или равен на 41 760 франка (33 502 евро), фиксирания месечен размер на пенсията е равен на 858 франка (688 евро), а добавката е равна на средния годишен доход на лицето умножен по 13 / 600.
Ако средния годишен доход на лицето надхвърля 41 760 франка (33 502 евро), фиксираната сума на лицето ще е равна на 1206 франка (968 евро), а надбавката равна на средния годишен доход умножен по 8 / 600.
2-ри стълб – годишната пенсия е равна на 6,95% за мъжете и 6,9% за жените от активите на лицето (Altersguthaben/avoir de vieillesse) при навършването му на пенсионна възраст.
Основа за изчисляване на пенсията
1-ви стълб – средния годишен доход се състои от:
– Направените осигурителни вноски
– Бонусите за отглеждане на дете (Erziehungsgutschriften/bonifications pour tâches éducatives)
– Бонусите за грижи за болно лице
Дохода получен от съпрузите през време на брака, се поделя между тях когато и двамата имат право на пенсия, в случай на развод или когато овдовялия съпруг има право на пенсия за възраст (Altersrente/rente de vieillesse). Регистрираното съжителство се третира като брак, а прекратяването му се третира като развод.
2-ри стълб – годишния осигурителен доход във втория стълб, е този между 24 360 франка (19 543 евро) и 83 520 франка (67 004 евро).
Периоди без вноски, които се взимат под внимание
1-ви стълб:
– Периодите в отглеждане на дете (Erziehungsgutschriften/bonification pour tâches éducatives) – годините, през които осигуреното лице упражнява родителски грижи за 1 или повече деца до 16 години
– Периодите в грижи за болно лице – годините, през които осигуреното лице се грижи за родители или деца, братя и сестри, безпомощни и живеещи в домакинството
– Неработещите съпрузи на осигурени лица, работещите в компаниите на техния съпруг без да получават възнаграждение се счита, че са правили вноски, ако техния съпруг е внесъл поне двойния размер на минималната вноска. Регистрираното съжителство се третира като брак.
2-ри стълб – периоди без вноски не се взимат под внимание
Доплащания за лицата на издръжка
1-ви и 2-ри стълб:
– Съпруга(та) (регистриран партньор) няма право
– Децата имат право на пенсия за сираци (Waisenrente/rente d’orphelin) в размери 40% от полагаемата се пенсия на наследодателя от първи стълб, и 20% от втори стълб, за всяко дете.
Специални доплащания – Няма
Минимална пенсия
1-ви стълб – за пълна пенсия (Vollrenten/rentes complètes) 1160 франка (931 евро) месечно. Пенсии за децата (Kinderrente/rente pour enfant) 464 франка (372 евро) месечно.
2-ри стълб – няма гарантирана минимална пенсия
Максимална пенсия
1-ви стълб – 2 320 франка (1 861 евро) на месец. Сумата от пенсиите на две пенсии за възраст (възраст и инвалидност), която се получава от съпрузи пенсионери (регистрирани партньори) не може да надхвърля 150% от максималната пенсия за възраст, тоест 3 480 франка (2 792 евро). Максималната пенсия за дете е 928 франка (744 евро).
2-ри стълб – няма максимална пенсия.
Размер на пенсията при ранно пенсиониране
1-ви стълб – 6,8% редукция на пенсията за всяка година по-ранно пенсиониране.
2-ри стълб – не се получава до навършване на пенсионна възраст
Размер на пенсията при отлагане на пенсионирането
1-ви стълб – повишаване на пенсията с между 5,2% до 31,5%, в зависимост от броя на месеците, с които е отложено пенсионирането.
2-ри стълб – не е възможно отлагане на получаването на пенсията от втори стълб.
Актуализация на пенсиите
1-ви стълб – по принцип се прави актуализация на пенсиите на всеки 2 години, в зависимост от ръста на доходите и цените. Годишна актуализация се прави ако ръста на цените е над 4% годишно.
2-ри стълб – актуализация спрямо ръста на цените се прави в зависимост от финансовите възможности на пенсионната институция.
Частични пенсии – Няма
Редуциране на пенсията ако пенсионера продължава да работи – допустимо е лицето да продължава да работи и да получава пенсия.
Данъци върху пенсиите – получаваните пенсии подлежат на данъчно облагане
Лимит на дохода за получаване на данъчни облекчения – данъците върху пенсиите се подчиняват на общите правила за данъчно облагане.
Вноски за социално осигуряване от пенсията – Няма
Източник: European Commission
април 13, 2016 в 19:36
Здравейте! Така се случи, че мой близък вече 6 години работи в СН и се осигурява там за пенсия всеки месец, но поради неосведоменост и „за всеки случай“ се самоосигурява и тук като съдружник в работеща фирма. Това ще има ли някакви негативни последствия върху начина му на пенсиониране? А когато навърши 65 години – ще получи ли пенсия от СН, независимо от това, че се е осигурявал и в БГ? Има ли в София някой НАИСТИНА КОМПЕТЕНТЕН човек или институция, където може да се получи необходимата информация?
февруари 6, 2015 в 00:14
В периода 2011,2012,2013 работих като музикант на речни пасажерски кораби със швейцарски контракт и бях осигуряван здравно и пенсионно за което получих документи за това .Имам ли право на някаква минимална пенсия
февруари 16, 2015 в 22:55
Здравейте, на линка по-долу има информация на френски, немски и италиански, която може да упъти към институциите в Швейцария, които могат да помогнат. Би трябвало да може да се получава пенсия от Швейцария при 1 година осигуряване там:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1131&langId=bg
април 14, 2020 в 21:32
Здравейте, работила съм по трудови договори Швейцарски, осигурявана съм там, от 2011г. до 2019, с малки прекъсвания. Натрупания трудов стаж е към 5-6 години. На каква пенсия имам право? Тъй като тази година 2020 имам право да се пенсионирам в БГ по рано с 1 година. Колко пари ще получавам от Швейцария и кога ще почне да тече тяхната пенсия? Когато навърша 64г както е според тяхното законодателство или веднага когато се пенсионирам в БГ?Благодаря ви предварително.
Г.Георгиева
април 14, 2013 в 20:32
[…] Като за начало е добре човек да се запознае накратко с швейцарската пенсионна система – https://alexanderbtodorov.wordpress.com/social-security/retirement-in-switzerland/ […]
януари 1, 2012 в 00:22
[…] … САЩ … Франция … Холандия … Чехия … Швейцария … Япония Rate this: Share this:FacebookLinkedInTwitterStumbleUponDiggEmailLike […]