Европейско първенство по футбол – Франция 1960

ЕВРОПЕЙСКИ ШАМПИОН СССР
ВИЦЕШАМПИОН Югославия
ОБЩО ОТБЕЛЯЗАНИ ГОЛА 17 (4.25 на мач)
ГОЛМАЙСТОР Франсоа Хюте, Валентин Иванов, Виктор Понеделник, Милан Галич, Дражен Йеркович (по 2 гола)
ПУБЛИКА 78 958 (19 739.5 на мач)
ПЪРВИ СТРАНИ – УЧАСТНИЧКИ Чехословакия, Франция, СССР, Югославия
СТАДИОНИ Велодром, Парк де Пренс
ОТБОР НА ПЪРВЕНСТВОТО Лев Яшин, Владимир Дуркович, Ладислав Новак, Игор Нето, Йозеф Масопуст, Валентин Иванов, Слава Метревели, Милан Галич, Виктор Понеделник, Драгослав Шекуларац, Борислав Костич

Финал СССР – Югославия 2:1 (след пр.) 10.07.1960 Парк де Пренс

За първи път идеята за Европейско първенство по футбол е лансирана от секретаря на Френската футболна федерация Анри Делоне. От УЕФА харесват предложението му и още през 1958 г. разпращат покани до всички федерации на Стария континент. Не всички обаче откликват на поканата.

Изненадващо държавите от Обединеното кралство отказват да участват, въпреки че на Острова винаги са били пионери на футболните иновации.

Световният шампион от 1954 г. ФРГ и Италия също отказват да играят на първото Европейско първенство. Причина за отказа на водещите футболни сили да се включат в това ново международно предизвикателство са несъобразените с програмата на турнира шампионати и естествено, липсата на традиции и престиж.

В крайна сметка елиминационни мачовете на първата Купа на европейските нации започват през 1958 г. със 17 участника (по това време имало 33 европейски държави).

На 29 септември се провел и първият двубой-квалификация за Европейската купа. Противници са СССР и Унгария, а на стадион „Ленин“ в Москва идват внушителните 100 572 зрители. Форматът предвиждал разменени домакинства до полуфинала, който се играел вече в страната-домакин и представлявал същинските финали. Този регламент оцелял с малки модификации до 1980 г. Първият финален турнир бил домакинстван от Франция, а четирите класирали се отбора били Франция, Югославия, СССР и Чехословакия.

Любопитна подробност е, че руснаците се класират едва ли не по политически причини. На четвъртфинала СССР трябва да играе с Испания. Блоковото противопоставяне се оказва по-важно от футбола за генерал Франко и иберийците не излизат за мачовете си с „врага“.

Във финалната фаза Франция влиза без легендарния си голмайстор Жюст Фонтен и се изправя срещу Югославия. „Петлите“ повеждат с 3:1, довеждат резултата до 4:2, но 3 гола за 4 минути обръщат тотално развоя на мача. Томислав Кнец започва обрата, а два гола забива Дражен Йеркович.

В другия полуфинал Съветите се оказват много по-силни от Чехословакия, а Виктор Понеделник вкарва два гола за победата с 3:0. Така на първия финал на Европейско първенство се срещнали две славянски нации – СССР и Югославия.

Междувременно французите не успяват да спечелят дори третото място, като губят от Чехословакия с 2:0. Това обяснява слабия зрителски интерес на първия еврофинал. На него идват по-малко от 18 000 фенове, но те не остават разочаровани от титаничната битка, която имат удоволствието да наблюдават.

Югославяните повеждат през първото полувреме чрез Милан Галич, а равенството в началото на втората част носи Слава Метревели. Така се стига до продължения, в които Виктор Понеделник вкарва с глава за първата евротитла на Съветския съюз.

България прави първия от многото си опити да пробие до европейски финали, но още в осминафинала се изправя срещу силните югославяни. „Трикольорите“ отстъпват достойно с 0:2 в Белград и след равенство 1:1 у дома на „Васил Левски“.